Sports Emmys: TNT & ESPN Lead Networks, da syv programmer scorer to sejre pr. Stk. - Fuld liste

Sports Emmys Tnt Espn Lead Networks



FLØDE

TNT kørte ESPN for flest trofæer ved den 42. årlige Sports Emmy Awards, som blev uddelt i aften i en livestreamet virtuel ceremoni. Den verdensomspændende leder vendte dog bordene på Turner Sports for de fleste sejre efter netværksgruppe.





Se listen over gevinster efter netværk og netværksgruppe her og vinder efter program nedenfor eller her.

TNT scorede syv statuetter til ESPNs seks, efter at sidstnævnte kom om natten med en dominerende 51 nominering. FS1 blev tredje med fem sejre, NFL Network havde fire og et halvt dusin net bundet med tre stykker. ESPN vandt netværksgruppeløbet med ni trofæer til Turners syv, med Fox Sports Media Group næste med fem.

Syv programmer fik to nikker hver gang for at lede løbet: NBA på TNT, NFL Wild Card Game på Nickelodeon, NFL Network's NFL 360, HBO'er Ægte sportsgrene med Bryant Gumbel, Netflix Rising Phoenix, NBC'er Søndag aften fodbold og Super Bowl LV på CBS.



On-air personligheder, der indsamlede hardware, inkluderer Ernie Johnson, Joe Buck, Nate Burleson, John Smoltz, Michele Tafoya, Emmanuel Acho og Pilar Pérez.

Med flere kvinder nomineret i sportspersonlighedskategorier end nogensinde før, inkluderede ceremonien en særlig rundebord introduceret af WNBA-spilleren Asia Durr, der omfattede de fleste af de nominerede kvindelige sportsudøvere som Erin Andrews, Ana Jurka, Adriana Monsalve, Rachel Nichols, Pilar Pérez, Lisa Salters og Tracy Wolfson.

Her er den fulde liste over vindere på aftenens 42. årlige sportsemmy:



UDESTÅENDE LIVE SPORT SPECIAL

2020 NBA All-Star Game på TNT TNT

Executive Producers Craig Barry, Albert Vertino Koordinerende Producenter
Tara August, Deaton Bell, Tim Kiely, Jeremy Levin, Matt Mosteller, Drew Watkins
Seniorproducenter
Tyler Lassiter, Craig Murray, Chris Perkins
Supervising Producer James Glenn Producers
Chris Bloxom, Mitchell Glass, Brittany Hardy, Tom Heitz, Danilo Lobo Dias, Sarah Phillips, Tyler Price, Jeff Randolph, Jonathan Scott, Brian Sterling, David Trager, Kyle Wells, Alix Wells, Torrence Wilson
Koordinerende direktør Steve Fiorello-direktører
Andrew Greathouse, Matt Lipp, Jordan Shorthouse
Associerede producenter
George Adams, Phil Barker, Natalie Bohonsky, John Boller, Morgan Farr, Kelly Flowers, Shawn Gerchicoff, Keion Grissom, Nick Hoberg, Alex Houvouras, Jason Ingram, Michael Kaplan, Sean Kennedy, Jeff Kibler, Matt Lingerfelt, Ann Lutzenkirchen, Audrey Martin , Sarah Meneely, Garett Montgomery, Bridget Morris, Jeff Paris, Sam Poulos, Ryan Rabern, Garett Ryfa, Olivia Scarlett, Lee Shelton, Dudley Shotwell, Don Slouffman, Ben Spitalnick, Kellen Stargell, Ryan Thomas, Kim Titone, Chandler Traub, Joe Underhill, Alvin Whitney, Mike Winslow, Michele Zarzaca
Associerede direktører
Erron Banks, Chasitie Bradford, Donzell Floyd, Mark Garcia, Dina Ghioto, Dan Leroux, Jerry Ma, Chase Oliver, Charlie Owens, Salim Sobers, Jesse Vogel, Morgan Weinbrecht

ENESTÅENDE LIVE SPORTSERIE

Søndag aften fodbold NBC

Executive producenter
Pete Bevacqua, Sam Flood, Fred Gaudelli
Segmentproducenter
Kevin Brown, Michael Carey, George Chahrouri, Aaron Cohen, Stephen Greenberg, Ken Hirdt, Vincent Rao, Mike Ryan, Joshua Veltrie
Sideline Producer Betsy Riley Director
Drew Esocoff Replay Director Charlie Vanacore Associate Producers
Kylie Callura, Andy Freeland, Alex Haubenstock, Wade Junco, Michael Morrell, Adrian Satchell, Kevin Soldani, Jake Somerville, Matt Stolbof, Tricia Surber, Avery Watlington, John Watson, Emily Winter, Alex Wolochuk
Associerede direktører
Brigette Boginis, Michael Eisenstein, Dick Ellis
Sceneadministratorer
Ethan Balcer, Melissa Horton, Lynn Vandenberg

ENESTÅENDE AFSPILNINGSDÆKNING

hvilken kanal kommer mayweather-kampen på

NFC Wild Card Game Nickelodeon
Chicago Bears vs. New Orleans Saints [CBS Sports]

Executive producenter
David Berson, Harold Bryant, Sean McManus, Brian Robbins
Seniorkoordinerende producenter Rob Bagshaw, Stephen Karasik Koordinerende producent
Shawn Robbins
Producenter
Jackie Barba, Kelley Gardner, Paula Kaplan, Ashley Kaplan, Jon Paul Lomonaco, Ken Mack, Paul J. Medford, Ross Molloy, Drew Simon Segment Producers
Anthony Hartman, Kyle Meek, Michael Stypulkoski
direktør
Suzanne Smith
Associerede producenter
Lee Brinson, Jennifer Bryson, Terence Coffey, Joe Davola, Amy Heiss, Daniel Kopilnick, Mat Leroy, Ryan Mason, Stephanie Nachman, Ben Pluimer, Jared Roberson, Barry Smoler, Luke Wahl
Associerede direktører
Adrienne Ford, Brad Garfield, G. Justin Haley, Nancy Leidersdorff, Jawn Morales, Blair Spitzer, Kayode Vann

UDESTÅENDE REDIGERET SPORTSBEHANDLING

NFL Game Day All-Access YouTube
Super Bowl LV [NFL-film]

Executive producenter
Patrick Kelleher, Ross Ketover, Brian Rolapp, Hans Schroeder
Producenter
Jeff Larsen, Emily Leitner, Nick Mascolo, Eric Monaco, Katie Morello, Chip Swain, Chris Weaver
Associerede producenter
Meredith Battin, Matt Lathrop, Blake Stuchin

UDESTÅENDE REDIGERET SPORT SPECIAL

SC præsenterer: 2020 - Heroes, History and Hope ESPN

Executive producenter
Michael Baltierra, Rob King, Alison Overholt, Jimmy Pitaro, Andy Tennant, Norby Williamson
Koordinerende producenter
Vin Cannamela, Robbin Dunn, Mike Johns, Heather Lombardo, John N. Minton III, Eric Neel
Tilsynsførende producenter
Jeff Ausiello, Terrell Bouza, Ericka Gallagher, Ben Hobbs, Neely Lohmann, Jayme McMeekin, Ben Webber, Denny Wolfe
Producenter
Simon Baumgart, Max Brodsky, Scott Cikowski, Russell Dinallo, Alex Eliasof, Mike Farrell, Blake Foeman, Jennifer Karson-Strauss, Sarah Kazadi, Jason Kostura, Daniel Lindberg, Pia Malbran, Lisa Salters, Frank Saraceno, Jeremy Schaap, Michael Sciallo, Dave Seronick, Jeremy Williams, Quinton Zielke
Direktører
Erik Barone, Rob Bentley, Kevin Dooley, Marti Hanzlik, Tony Lacaprucia, Lorenzo Lamadrid, Chris Mantzaris, Chris Watson
Associerede producenter
Megan Anderson Rinaldi, Ryan Bastek, Raya Clay, Brad Faison, Jenna Kijowski, Rob Labay, Thomas Maloney, Matt McCormick, Linsey Meeks, Samantha Nicodemo, Shane Norton, Stephen Potvin, Josh Vorensky, Tom Williams, Amanda Winkler, Warren Wolcott

ENESTÅENDE REDIGERET SPORTSERIE

Butikken: UNINRUPTED HBO
[UNINRUPTED / Frēhand]
Executive producenter
Rick Bernstein, Philip Byron, Maverick Carter, Jamal Henderson, LeBron James, Devin Johnson, Adam Mendelsohn, Peter Nelson, Bentley Weiner
Co-Executive Producers Tommy Alter, Camille Maratchi Producers
Kevin McGrail, Randy Mims, Brandon Riley, Paul Rivera, Rob Roediger, James Thayer, Stevenson Waite
direktør
Robert Alexander associeret producent Michael Belmonte Operations Producers
Cecile Murias, Holly Peterman, Kirby Williamson

ENESTÅENDE DÆKNING AF ESPORTER

League of Legends World Final YouTube
DAMWON vs. Suning [Riot Games]

Executive producenter
John Needham, Dirk Niestadtkötter, Jarret Siegel, Dave Stewart, Nick Troop
Koordinerende producent Stefan Richardson Senior Producer
Scott Adametz Supervising Producer Janet Shim Producers
Kevin Bell, Brett Bielling, Arthur Chandra, Chaohan Chen, John Daniel Depa, Asa Donat, Eamon Frasher, Yaeweon Jin, Jonathan Lo, Alex Pilaski, Justin Restaino, Emily Stone, Kimberly Van Norman, Bohan Wu
Producenter af videobånd
Ashley Crocker, Neal Ficker, Oliver Kemp, Cristian Smeu, David Voicu, Anthony Wastella, Bart Wigger
Segmentproducenter
George Ahlmeyer, Melissa Andres, Brian Bennett, Tamara Bischof, Eunice Cho, Matt Dickey, Dennis Fink, John Heilmann, Jeff Holsey, Denise Kuan, Anthony Rogers, Carr Thompson
Markproducenter
Charlie Anderson, Roy Chung, Ryan Chung, Michael Figge, Ismael Zendejas
Fremhæv producenter
Arthur Craanen, Jeremy Van Der Pas
(fortsatte)

Afspil producenter
Jannik Fischer, Eva Mortensen, Martin Szarnas
Koordinerende direktør
Marc Hilko
Direktører
Nhat Nguyen, Jakobus Schneider, Sam Wrench
Associerede producenter
Florian Bradel, Eike Heimpel, Elias Inaty, Marcus Jacob, Connie Lee, Even Rondahl, Tom Searfoss, Chloe Sevilla
Operations Producenter
Michael Alchermes, Ronald Anderson, Michael Caal, Carlos Castillo, Bruno Condez, Jon Daly, Matt Donovan, Panagiotis Galidakis, Daniel Guerin, Kiel Harvey, Pascal Husch, Vicente Jimenez, Kris Johnson, Chris Kelly, Mariko Kelly, David Levy, Seth Lloyd , David Talavera, Jose Klingenberg Tramullas, Maxwell Trauss, Joel Villegas, Rick Voro, Ola Wilczynski
Associerede direktører
Gregor Baumann, Andreas Jockisceh-Tessendorf, Cortlan Vitz, Thomas Waleczka, Matt Yochum
World Feed Executive Producer Samuel Kordower Chaimson World Feed Producer
Adam MacKasek World Feed Director Reah Chiu

ENESTÅENDE KORT SPORTSDOCUMENTER

Blackfeet Boxing: Ikke usynlig ESPN + / ESPN
[ESPN-film]
Executive producenter
Stephanie Druley, Libby Geist, Rob King, Connor Schell, Norby Williamson
Producenter
Craig Lazarus, José Morales, Lindsay Rovegno, Victor Vitarelli, Ben Webber
Direktører
Kristen Lappas, Tom Rinaldi
Associerede producenter
Logan Cascia, Mathew Furata, Vin Guglielmina, Ivan MacDonald, Ivy MacDonald, Thom McCallum, Eve Wulf
Redaktør
Lauren Saffa

ENESTÅENDE DOKUMENTATION FOR LANGE SPORTER

Rising Phoenix Netflix
[HTYT Films / Passion Pictures / Misfits Entertainment / Ventureland]
Executive producenter
Barbara Broccoli, Richard Curtis, Xavier Gonzalez, Andrew Ruhemann, Andee Ryder, Godric Smith, Barnaby Spurrier
Producenter
John Battsek, Tatyana McFadden, Greg Nugent
Direktører
Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
Associeret producent
Robert Ford
Redaktør
Otto Burnham

UDESTÅENDE SERIALISERET SPORTSDOKUMENTATION

Udbrud Showtime
[Bat Bridge Entertainment]
Executive producenter
Stephen Espinoza, Stephen Germer, Pat Kondelis, Vinnie Malhotra, Michael H. Rockafellow, Jody M. Wingrove
Supervising Producer Lauren Barker Producer
Lynsey Tamsen Jones
direktør
Pat Kondelis associeret producent Justine Zárate Editor
Sean McQueeney

ENESTÅENDE STUDIO SHOW - UGENTLIG

Inde i NBA TNT

Executive Producers Craig Barry, Albert Vertino Koordinerende Producenter
Tara August, Deaton Bell, Tim Kiely, Jeremy Levin, Matt Mosteller, Drew Watkins
Seniorproducenter
Tyler Lassiter, Craig Murray, Chris Perkins
Supervising Producer James Glenn Producers
Mitchell Glass, Brittany Hardy, Danilo Lobo Dias, Tyler Price, Jonathan Scott, Brian Sterling, David Trager, Kyle Wells, Alix Wells, Torrence Wilson koordinerende direktør
Steve Fiorello
Direktører
Lee Mabry, Jordan Shorthouse
Associerede producenter
George Adams, Phil Barker, Joanie Barry, Darrell Bernardo, Natalie Bohonsky, John Boller, Joe Bowker, Matt D'Agostino, Kelly Flowers, Alex Houvouras, Sharonica Jones, Michael Kaplan, Sean Kennedy, Matt Lingerfelt, Ann Lutzenkirchen, Jay Maddox, Audrey Martin, Sarah Meneely, Garett Montgomery, Bridget Morris, Justin Nixon, Sarah Phillips, Andrew Prezioso, Ryan Rabern, Garett Ryfa, Olivia Scarlett, Ben Spitalnick, Kellen Stargell, Chandler Traub, Joe Underhill, Rob Wenz, Mike Winslow, Michele Zarzaca
Associerede direktører
Anthony Baker, Chasitie Bradford, Donzell Floyd, Mark Garcia, Dina Ghioto, Dan Leroux, Jerry Ma, Chase Oliver, Charlie Owens, Jesse Vogel, Morgan Weinbrecht

ENESTÅENDE STUDIO SHOW - DAGLIG

SportsCenter ESPN

Executive producenter
Jeff Bennett, Jill Frederickson, Craig Lazarus, Mike McQuade, James Pitaro, David Roberts, Connor Schell, Norby Williamson
Seniorkoordinerende producenter
Kristie Blasi, Judson Burch, Michael Fountain, Julie McGlone, Tim McHugh, Jack Obringer
Koordinerende producenter
Miguel Almeida, Paul Augeri, Johann Castillo, Nancy Cooney, Marissa Cucolo, Manuel De La Fe, Tom Decorte, Greg Dowling, Michael Epstein, Ken Fratus, Amanda Gifford, Robert Guijarro, Sarah Hart, Heath Henry, Geoff Herman, David Kraft, David Kull, Len Lampugnale, Diego Longo, Fernando Lopez, Richelle Markazene, Sandy Nunez, Jennifer Overman, Steve Peresman, John Totten, Barry Vigoda, Elida Witthoeft, Jonathan Wolf
Tilsynsførende producenter
Jeffrey Ausiello, Chantre Camack, David Carabello, Ben Hobbs, Jennifer Kocse, Mike L'etoile, Raymond Necci, Jonathan Punko, Kevin Reeder, Dan Remin, Joseph Verge
Producenter
Patrick Abrahams, Malinda Adams, Marco Alfandary, Michael Allan, Evan Anderholm, Erik Bolanos, Katie Bourque, Terrell Bouza, Seth Brody, Shavonne Burke, Chris Burnette, Joseph Bushee, Chris Cardello, Megan Cassidy, Audrah Cates, Christina Clancy, Abby Clopton , Greg Condas, Steve Coughlin, Deryk Cumagun, Justin Daly, Kevin Davies, John Deaver, PJ DeCordova-Boyd, Darren Demeterio, Stephen Didamo, Arthur Dolan, Joshua Drew, Tom Engle, Michael Esse, Navid Firoozabady, Shawn Fitzgerald, Tony Florkowski , Greg Fonseca, Brian Franey, Paul Gaeta, Becky Gilles, Jessica Gonnella, Shari Greenberg, Jay Gruber, Jason Hall, Patrick Hanrahan, Keith Hawkins, Jim Holleran, Cj Holley, Seth Horwitz, Zach Jones, Daniel Kim, Kiir Knight, Andy Koritz, Joseph Kosa, Joshua Kramer, Jon Lavoie, Abbey Lostrom, Zuriel Loving, Eric Lundsten, Zach Mariner, Jason McCallum, Tom McKean, Tory McMahon, Robert Morgan, Steven Morrison, Charlie Moynihan, Michael Napolitano, Andrea Pelkey, Stacey Pressman, James Quintong, Br andon Radcliffe, Scott Randall, Michael Ritz, Monica Rivera, Jody Roberts, Jesus Rodriguez, David Rose, Kevin Sanchez, Jason Schwartz, Raajik Shah, Aaron Shea, Jessica Shobar, Michael Sneag, Sam Strong, Tim Sullivan, John Summa, Andy Tillmann , Sam Tonucci, Allyson Turner, Matt Weeks, Dan Weiner, Kareem White, Jim Witalka, Leslie Wymer koordinerende direktør
Marti Hanzlik
Direktører
Brian Albon, Robert Bentley, Adam Brooks, Eric Discher, Javier Escalante, Kalyn Flockhart, Joseph Iuliano, Brian Kimberley, Rich Kvietkus, Rodney Perez, Chris Russano, Christopher Scott, Matthew Sellars, Lisa Stokes
Associerede producenter
Rafael Aldamuy, Todd Anderson, Temitayo Anjou, AJjay Atayee, Dina Bailey, Bryan Beasley, Olivia Bellamy, Adam Bennett, Michael Berggren, Alejandro Berry, Jared Berson, Brian Bishop, Ryan Bissell, Josh Bolander, Tyrese Bolden,
Mike Bonzagni, Camille Bova, Gil Bransford, Amanda Braunlich, Madison Brightman, Chris Caudle, Adam Cheh, Vincent Coladonato, Ashley Colley, Carrie Comerford,
(fortsatte)

Cordell Cumming, Max Dash, Dominic Davalos, Julio De Feudis, Sam De La Cruz, Brendan Deangelis, Jose Deleon, Tyler Dencker, Brian Dosteler, Will Erickson, Travis Feldhaus, Zack Feldman, Raul Fernandes, Cesar Fernandez, Marcelo Figueroa, Joe Formisano John Fornaro, Marc Franklin, Rob Galm, Ryan Garcia, Julian Goldstick, Jonathan Gonzalez, David Gordon, Daniel Greco, Joshua Gronowski, Cj Hangen, Andrew Harrison, Kevin Haswell, Kelli Hyjek, James Jackson, Anthony Jaeger, Vincent Johnson, Jason Joseph, Latisia Keahey, Paul Kinney, Jay Koransky, Margo Krampitz, Kris Kugler, Tim Langlois, Bryan Larson, Daniel Lonky, Eric Lynch, Harrison Marder, Charles Mason, Leighton McClellan, Kelly Millin, Ryan Milowicki, Salim Moore, Molly Nelson, Zach Pereles, Troy Perlowitz, Lauren Phillips, Rebecca Preston, James Quintong, Laura Ramirez, Joseph Rea, Emma Reed, Elanna Rubenstein, Darayus Sanjana, Jon Scott, Sopan Shah, Lee Singer, Jeremy Slone, Aydan Strachan, Julia Theaman, Jessica Turpin , Kyle Van D. am, Lauren Vassallo, Addison Walton, Ashley Williams, Matt Willis, Brian Wong, Sterling Xie, Jaren Yang, Matt Zampini, Rachel Zerbe
Associerede direktører
Anthony Barney, Lisa Camarata, Timothy Farrell, Vannessa Ford, Kaley Lamarca, Joshua Laselva, Taylor Maggiore-Neely, Matthew Moss, Alex Pinyero, Sharee Stephens, Earl Thigpen, Ashley Ward, Jonathan Weaver

UDESTÅENDE STUDIO SHOW - BEGRÆNSET KØRSEL

Inde i NBA: 2020 NBA Playoffs TNT

Executive Producers Craig Barry, Albert Vertino Koordinerende Producenter
Tara August, Deaton Bell, Tim Kiely, Jeremy Levin, Matt Mosteller, Drew Watkins
Seniorproducenter
Tyler Lassiter, Jerry Ma, Craig Murray, Chris Perkins
Supervising Producer James Glenn Producers
Chris Bloxom, Mitchell Glass, Brittany Hardy, Danilo Lobo Dias, Tyler Price, Jonathan Scott, Brian Sterling, David Trager, Kyle Wells, Alix Wells, Torrence Wilson Koordinerende direktør
Steve Fiorello
Direktører
Lee Mabry, Jordan Shorthouse
Associerede producenter
George Adams, Phil Barker, Joanie Barry, Darrell Bernardo, Natalie Bohonsky, Joe Bowker, Matt D'Agostino, Kelly Flowers, Shawn Gerchicoff, Alex Houvouras, Michael Kaplan, Sean Kennedy, Matt Lingerfelt, Ann Lutzenkirchen, Jeff Marta, Audrey Martin, Sarah Meneely, Garett Montgomery, Mike Moore, Bridget Morris, Justin Parham, Sarah Phillips, Andrew Prezioso, Ryan Rabern, Garett Ryfa, Olivia
Scarlett, Lee Shelton, Dudley Shotwell, Ben Spitalnick, Kellen Stargell, Ryan Thomas, Chandler Traub, Joe Underhill, Rob Wenz, Mike Winslow, Michele Zarzaca Associate Directors
Anthony Baker, Chasitie Bradford, Donzell Floyd, Mark Garcia, Dina Ghioto, Matt Kempner, Dan, Leroux, Chase Oliver, Charlie Owens, Salim Sobers, Jesse Vogel, Morgan Weinbrecht

UDESTÅENDE SPORTNYHEDER / FUNKTIONSANTOLOGI

Ægte sportsgrene med Bryant Gumbel HBO

Executive producenter
Rick Bernstein, Peter Nelson, Joe Perskie
Senior koordinerende producent
Nick Dolin koordinerende producent Tim Walker
Producenter
Maggie Burbank, Chapman Downes, Josh Fine, Nisreen Habbal, Jordan Kronick, Beret Remak, Jake Rosenwasser, David Scott
Associerede producenter
Ramon Arias, Stuart Ash, Lisa Bennett, Evan Burgos, Waverly Colville, Tres Driscoll, Erica Fegely, Max Gershberg, James Grachos, Hilary Gumbel, Emmett Knowlton, Daniel Litke, Stephen Lorenzo, Katie Melone, Hannah Vicente-Kliot

UDESTÅENDE SPORTJOURNALISME

Ægte sportsgrene med Bryant Gumbel HBO
Nedfald: Japans olympiske hemmelighed

Executive producenter
Rick Bernstein, Peter Nelson, Joe Perskie
Senior koordinerende producent
Nick Dolin koordinerende producent Tim Walker
Segmentproducent Jordan Kronick feltproducent Shiori Suzuki
Associerede producenter
James Adolphus, Tres Driscoll, Albert Kim, Daniel Litke, Yuki Nakayama
Korrespondent
David Scott

ENESTÅENDE KORT FUNKTION

Søndag NFL Countdown ESPN
The Big Mo Show

Executive producenter
Stephanie Druley, Lee Fitting, Craig T. Lazarus, Seth Markman, José Morales
Koordinerende producenter Matthew Garrett, Greg Jewell Supervising Producer
Denny Wolfe Producent Chad Minutillo
Feature Producer Harry Hawkings Associate Producers
Catherine Bourque, Audrah Cates, Angel Cordero, Erin Dunphy, Matthew Knapp, Salim Moore, Bob O'Reilly, Justin Stokes, Julia Theaman
Reporter Sam Borden Editor
Katelin Stevens

ENESTÅENDE LANG FUNKTION

NFL 360 NFL-netværk
Gaba's gave [Ravens Productions]

Executive producenter
David Jurenka, Mike Muriano, Mark Quenzel, Brian Rolapp, Hans Schroeder, Charlie Yook
Seniorkoordinerende producent Dallas Hitchcock Koordinerende producenter
Trent Cooper, Mike Derouin
Seniorproducenter
Phil Guidry, Mark Liskevych, Jay O'Brien, Staci Strickland, Ryan Travis
Producenter
Mike Altstadt, Jeff Atkinson, Gladys Magana, John Orfanopoulos, Savannah Wilson
Direktører
Trent Cooper, Dakota del
Associerede producenter
Camille Deadwiler, Caprice Ericson, Kate Espejo, Bryan Smaller
Associerede direktører
Eddie Coughlan, Gustavo Cuevas, Jeffrey Holland, Nick Modisett, Aidan Petershack, Andy Schwartz, Nick Szpara, Ben Wong
Redaktør
John Orfanopoulos

UDESTÅENDE ÅBEN / TEASE

Super Bowl LV CBS
Stå ved mig

Executive Producer
Harold Bryant
Senior koordinerende producent
Stephen Karasik
Producenter
David Anerella, Gotham Chopra, Gareth Hughes, James C. Rikhoff, Jelani Rooks, Joyce Tsang, Ellis Williams
direktør
Peter Radovich, Jr.
Associerede producenter
Kate Brantley, Kayona Ebony Brown, Alex Loschiavo, Dan O'Sullivan, Helmut Von Lichten, Yvette Wyatt, Laurie Zelnick
Redaktør
Anthony Cortese

ENESTÅENDE INTERAKTIV OPLEVELSE - EVENTEDÆKNING

NBA-app NBA Digital
Genstart af sæson

Executive producenter
Mike Allen, Melissa Brenner, Ken Degennaro, Michael Doyle, Eric Jackson, John O'Connor, Hania Polle, Tina Shah, Albert Vertino
Koordinerende producent Brent Berkman Producers
Nick Burke, Timon Chiang, Vidya Dabir, Julie De Jesus-Evans, Paul Dobesh, Pat Kerns, Dennis Lee, Kevin McCormack, Steve Quintana, Jesse Robbins, Kim Saunders, Gerald Smith, Scott Stanchak, Michael Tai, Jason Taylor, Daniel Walker Direktør
Stephen Lindsey
Associerede producenter
Mike Burr, John Butterfield, Michael Callahan, Art Hamilton, Harrison Lewandowski, Mike O'Rourke
Associeret direktør
Matt Kempner

ENESTÅENDE INTERAKTIV ERFARING - OPRINDELIG PROGRAMMERING

NBA på TNT tirsdag TNT

Executive Producer Craig Barry Koordinerende Producenter Jeremy Levin, Tyler Price Senior Producers
Michael Kaplan, Ann Lutzenkirchen, Audrey Martin
Supervising Producers Tara August, Tim Kiely Producers
Sean Bartley, Lawrence Lacksen, Matt Mansfield, Morgann Mitchell, Andrew Prezioso, Chandler Traub
Koordinerende direktør Steve Fiorello-direktører
Bridget Morris, Matt Wickline
Associerede producenter
James Bligh, Asia Brown, Elijah Edwards, Kendall Garriss, Abby Stolz
Associerede direktører
Jamal Clay, Lashea Echols, Odni Lim, Ryan Miller, Patrick Rossano, Cole Smith

UDESTÅENDE DIGITAL INNOVATION

NBA på TNT TNT
AT&T 5G Holovision

Executive producenter
Craig Barry, Chris Brown, Glenn Couper, Matt Mosteller
Koordinerende producenter
Chris Bloxom, Jeff Clark, Mark Hershner, Pete Scott, Melanie Watson
Producenter
David Azeredo, Nikolas Gardner, Lauren Kelley, Lesroy Louard, Jeff Marta, Brad McBrayer, Jeff McGovern, Preston Openshaw, Ben Quernheim, Dann Saxton, Lee Shelton, Dudley Shotwell, Zac Southerland, Taylor Warren

UDESTÅENDE SPORTSPERSONLIGHED / STUDIOVÆRD

Ernie Johnson, TNT

UDESTÅENDE SPORTSPERSONLIGHED / SPIL-FOR-SPIL

Joe Buck FOX / FS1 / NFL netværk

UDESTÅENDE SPORTSPERSONLIGHED / STUDIOANALYST

Nate Burleson CBS / CBS Sports Network / NFL Network

UDESTÅENDE SPORTSPERSONLIGHED / SPORTSBEVÆGELSESANALYST

John Smoltz FOX / FS1 / MLB-netværk

UDESTÅENDE SPORTSPERSONLIGHED / SPORTRAPPORTER

Michele Tafoya NBC

UDESTÅENDE SPORTSPERSONLIGHED / NÆSTE TALENT PÅ LUFT

Emmanuel Acho FOX / FS1

ENESTÅENDE TEKNISK TEAM-EVENT

Super Bowl LV CBS
Kansas City Chiefs vs. Tampa Bay Buccaneers

Tekniske tilsynsførende
Chris Acceta, Mike Angeloni, John Ariz, George Bailie, Rick Ball, Marc Bassche, John Bassett, Justin Batts, Rick Beattie, Scott Beckett, Carston Bell, Komal Bhukhanwala, Alyssa Blake, Jay Bleiweiss, Richard Bonner, Bill Braughton, Lee Brinson , Susan Brown, Kessing Cabrera, Alex Caldwell, Rachel Campbell, Nic Cap, Trevor Carlson, Brian Carr, Ralph Ciurleo, Jason Cohen, Ed Coleman, Shane Conlon, Greg Coppa, Wes Costner, Bernie Courtney, Chris Cruz, Jason Curl, Ashley Dale, Eric Damon, Scott Davis, Mark Defrancesco, Tim Demers, Andrew Devilbiss, Ben Dieterich, George Dimotheris, Nico Dupell, Sam Dusenbury, Clint Edwards, Brad Eisele, Austin Ellsworth, Erinn Enos, Marianne Fischer, Neil Flaherty, Chad Fleming, Kristen Florian, Ceon Forte, Michael Francis, Kevin Francis, Peter Frank, Mike Garci, Chad Geisler, Mike Gorra, Chad Granieri, Mark Guastaferro, Joseph Patrick Hally, Michael Hally, Shannon Hamilton, Bobby Hampton, Eli Hardy, Bill Heiden, Lorenzo Hererra, Randy Hermes, Collin Hermes, Kaiven Humphrey, David Husney, Brian Irizarry, Evelyn Jackson, Anthony Johnson, Pete Kallander, Keith Keller, Patrick Kligel, Jeff Korotkin, Ryan Laborico, Bala Lakshminarayanan, Quinten Lamonica, Hunter Langley, Brian Lavalle, Andrew Lawing, Steve Leotta, Joey Lisko , Matt Lille,
Jp Lomonaco, Adam Lopez, Josh Ludlum, John MacDonald, Katey Maguire, Jose Martinez, Michael Mason, John May, Jeff McBride, Bob McGaha, Jim McGuffin, Jenna McKeon, Tom McShane, Zaque Meyers, Lori Migliaro, Eric Miller, Jeff Millet , Desta Moe, Andrew Morel, Adrian Morera, Tim Mueller, Bob Muller, Jon Muro, Nicholas Nicas, Adam Nichols, William Niehoff, Sean O'Halloran, Micha Oka, Christian Pantuousco, Jim Parkinson, David Paucar, Rand Pendleton, Olen Perkins , Patty Power, Michael Price, Richard Quintana, Frank Rafka, Brian Rahe, Chris Rahner, Chris Rexrode, Michael Ribas, Jonathan Richards, John Robledo, Adam Romanowsky, Shoshana Salmon, Emily Sandor, Caitlyn Schiano, Don Sheridan, Drew Simon, Robert Smith, Rob Sommerkamp, ​​Steve Stern, Craig Stevens, Adam Stouter, Richard Strole, Jason Tapia, Tommy Teller, Peter Thibodeaux, Josh Thompson, Vern Tigges, Michael Tritt, Dan Turk, Mike Verma, Kevin Wang, Joe Ward, James Weaver, Steve Webster, Rian Weigart, Stephen Wharton, Derrick Whittington , Noah Wynia, Briana Yow, Laurie Zelnick
Tekniske direktører
Jonathan Dale, William Mastorakis, Theresa Rozic, Mike Tiffee
Elektroniske kamerapersoner
Justin Amash, James Arminio, Willard Baker, Christopher Bell, Josh Bender, Bob Birkett, Sam Brattini, Mika Brown, John Bruno, Erik Brush, Christopher Byrum, Andy Capuano, Al Cialino, John Cole, Donald Cornelli, Jay Cox, William Denton , Jason Dutcher, David Dzurilla, James Farrell, Joseph Ferlic, Caleb Fischer, Nikolas Gankosky, David Geller, Jeffrey Gentile, Chuck Goslin, Charles Goslin, Chris Hall, Mike Harvath, Charles Hill, Steve Hoss, Andrew Italiano, Phil Jacques, Kevin Kellogg, Igor Klobas, Hardy Kluender, John Kosmaczewski, Paul Kremer, Robert Lawton, David Lewandoski, Frank Lombardo, Carmen Long, Jonathan Mantak, Eddie Martino, Christopher McCullough, Eddie Mikkelson, Don Miller, Janis Murray, Jeffrey Peil, Jonathan Pope, Kenneth Price, John Pry, John Pry, Keith Rees, Jeffrey Robertson, Duane Rodriguez, Patrick J. Rondou, Douglas Rose, Mike Serio, Fred Shimizu, Jeff Silverman, Jackson Smith, Corey Smith, Michael Smole, Marc Sotiropoulos, Nate Spearman, Michael Stahl, Claus Stuh lweisenberg, Jon Tomer, Tony Toste, Scott Winer, Richard York, Mario Zecca
Grafikoperatører
Michelle Bacon, Ryan Brown, Laura J Christian, Chris Ciurleo, Dan Clemens, Paul Devlin, Kathy Grimme, James Lockridge, Ian McCarthy, Monica Mendoza, Michael Migliaro, Terry Smith, Adam Zeitlin
Belysningsdirektører
Neil Burns, Carl Coates, Rasheen Crawley, Beth Fowler, Mark Melvin, Scott Poston, Travis Shupe, Andy Thomas
Senior lydingeniør
Lee Pfannerstill
Lydteknikere
Jeffrey Barwise, Bob Berry, Christopher Cimmino, Joe Eboli, Dana Kirkpatrick, Kory Loy, John Martin, Karen Pearce, Clark Raymond, Andrew Rostron, Peteris Saltans, Wendel Stevens, Aaron Young
Audioassistenter
Jeremy Baginski, Trey Baker, Ben Banik, David Beal, Al Boileau, Justin Brown, Jeff Bullard, Matt Coppedge, Kevin Delaney, David Dillbeck, Devin Doutt, Jeffrey Fraser, Ernesto Hernandez, Matt Hooton, Eric Kallander, Jason Kearns, Kevin McHale , Joshua Miller, Ryan Outcalt, Dave Perry, Richard Rahner, Adam Rodenberg, Chris Ross, Jose Sanchez, Benjamin Shapiro, Ed Verstraete
Digitale afspilningsoperatører
Sam Abramson, Vincent Accardi, Drew Aebischer, Gregory Albrecht, Jason Alperti, Pat Ball, Phil Barker, Steve Barto, Dani Bell, William Blakely, Brett Blau, Charles Burke, Stephanie Cavaco, Matthew Christian, Chuck Cirelli, Willie Cochran, Joshua Cohen , Robert Collins, Joseph Connelly, Lauren Correa-Sikoryak, James Dean, Nelson Dellamaggiore, Jerome Dunson, Jon Epstein, Dan Farrell, Sean Fiorello, Nikk Franklyn, Josh Glaser, William Grittinger, John Grote, Joel Hahn, Tom Hazelton, Michael Head , David Iori, Matt Janke, Joshua Johnson, Scott Jones, Brady Jones IV, Timothy Koenig,
Michael Kramer, Ryan Magee, Matt Matina, Tom Mayahara, Fred McGraw, Tom Meegan, Lisa Menzies, Peter Montalbano, Marian Murray, Chris Nealon, Jimmy Rea, Chris Rider, Tom Ryan, Jon Sauer, Richard Schlomann, Jeff Shook, Amanda Smerage , Sean Sperry, Dave Valentin, Hans Waters, Jim White, Paul Zecca
Senior vedligeholdelsesingeniører
Benjamin Beal IV, Shaun Cooper, Kachi Delvalle, Ryan Goldsmith, Keng Lee, Erik Onifer, David Raynes, Edward Schuster
Video ingeniører
Michael Azzalini, Sean Ellia, Chris Halloran, Jon Jablonski, Michael Katen, Dan Landers, Nolan Lynch, Travis McKinnon, Scott Milinkov, Brian Neher, Doug Reither, Adam Steinbach, Mike Treber, Daniel Williams
Broadcast Network Engineers
Donald Adydan, Basar Akonder, Christopher Barrett, Brad Bielich, Rich Bracco, Patrick Capperis, Matt Caron, Amleto Colandrea, Jason Conway, Sam Craig, Dan D'Arienzo, Charles Denny, Steve Digiacomo, Scott Eidson, John Figley, Larry Hildreth, Scott Jazmin, Dan Johnson, Ray Laird, Scott Leff, Lucas Males, Rafael Munoz, Michael Noles, Brian Nupnau, Tyler Orgera, Robert Ormaas, Bruce Orr, Niraj Patel, Phil Peggs, Kevin Pingel, Kevin Pitts, Keith Rechtorik, Luis Ruiz , Dave Stoll, Timothy Woods

ENESTÅENDE TEKNISK TEAMSTUDIO

College GameDay ESPN

Tekniske tilsynsførende
Jayne Bonn, Chris Calcinari, Andrew Davenport, Justin Endres, Luther Fisher, Michael Foss, Leonard Gray, John Iovino, Lorenzo Lamadrid, Jodi Markley, Richard Rappi, Daniel Reifert, Henry Rousseau, Judi Weiss, Steve Widuch, Carlton Young, Ryan Zainc
Tekniske direktører
Dean Ellington, Craig Short
Elektroniske kamerapersoner
Joseph Andreasen, David Barnes, Jay Clarke, Anthony Degraw, Randy French, Hoerdemann Gregg, Ryan Jackson, Michael Pacheco, Hoerdemann Sam, Cameron Sheckels, Eddie Stachulski, William Vantwoud
Grafikoperatører
Eric Arcisz, Richard Daboul, Brad Griswold, Taylor Huseth, Josh Smith, Zachary Staba
Belysningsdirektører
Josh Bero, Dave McDonald, Richard Williams, Grant Wisuri
Senior lydingeniør
Mike Martin
Lydteknikere
Chris Boler, Richard Dorner, Cory Harrilchak, Eric Kimmel, Tom Kirk, Jason Levin
Audioassistenter
Logan Endres, Sanchez James, Michael Jefferson, Stevie Sahutske, Shay Sinnott, Gary Thomas, Katie Vaughan
Digitale afspilningsoperatører
Chad Hanna, Ryan Humble, McClaren Jake, Chris Muphy, Myka Rodriguez
Video ingeniører
Hunter Anderson, Ben Branch, Jake Daigle, Kyle Monroe, Brad Schiller, Malcolm Thomas, William Verberkmoes
Broadcast Media Managers
Jennifer Altarriba, Dennis Cleary, Liza Cole, Jennifer Solomon
Broadcast Network Engineers
Brian Burney, Kevin Gauthier, Martin Vilem, Adam Whitlock

UDESTÅENDE KAMERAARBEJDE - KORT FORM

Et skud Red Bull TV
[Red Bull Media House]
Fotografidirektør Catherine Aeppel Cameraperson
Johnny Schaer

ENESTÅENDE KAMERAARBEJDE - LANG FORM

Den gamle verden - En mindtrip gennem Europa Red Bull TV [Red Bull Media House / Tillmann Brothers Entertainment]
Fotodirektør Toni Tillmann Camerapersons
Mathias Bergmann, Andreas Tillmann, Michael Tillmann

ENESTÅENDE REDIGERING - KORT FORM

NBA på TNT TNT
Mamba

Redaktører
Jack Bannon, Gibson Hazard, Brendan O'Connor

ENESTÅENDE REDIGERING - LANG FORM
NFL 360 NFL-netværk
Gaba's gave [Ravens Productions]

Redaktør
John Orfanopoulos

DICK SCHAAP UDESTÅENDE SKRIFTTILDELING - KORT FORM

National League Division Series MLB Network
Udskæringer

Forfatter
Greg Jennings

ENESTÅENDE SKRIFT - LANG FORM

NFL Films præsenterer FS1
The Lumberman Quarterback [NFL Films]

Forfattere
Garrett Fittizzi, Ty Schadt

UDESTÅENDE MUSIKRETNING

Rising Phoenix Netflix
[HTYT Films / Passion Pictures / Misfits Entertainment / Ventureland]
Komponist
Daniel Pemberton
Tekstforfattere
George Doman, Toni Hickman, Keith Jones

ENESTÅENDE LIVE EVENT LYD / LYD

Søndag aften fodbold NBC

Senior Audio Engineer Wendel Stevens Audio Engineers
Charles Brown, Dan Haggard, Rickey Hayes, Mitch Janklow, Brian Melillo, Ryan Outcalt, Demian Padron, Michael Stefko, Andrea Sumner, Eddie Verstraete

ENESTÅENDE POSTPRODUCERET LYD / LYD

NASCAR 2020: Under Pressure MotorTrend
[NASCAR Productions]
Senior Audio Engineers Wayne Morgan, Ben Potts Audio Engineers
Paul Cavanaugh, Dave Colozzi, Jamie Gay, Jon Housholder, Max Johnson, Adam King, Adam Lawrence, Jason Ouzts, Joe Radler, Jeff Schafer

ENESTÅENDE LIVE GRAFISK DESIGN

NFC Wild Card Game Nickelodeon
Chicago Bears vs. New Orleans Saints [CBS Sports]

Senior grafiske designere
Giancarlo Barrera, Komal Bhukhanwala, Mark Defrancesco, Kurt Hartman, Tara Kafer, Tim Lines, Jon Paul Lomonaco, Drew Simon, Michael Waldron
Grafiske designere
Amelia Bolton, Selena Cohen, Mike Goitiandia, Brok Haines, Christian Huthmacher, Sara Lee, Livia Lenhoff, Michael Migliaro, Sander Schouten, Hannah Segraves, Andrew Sherman, Chris Stearns, Ron Tocci, Kerry Villamil, Nicolaas Westerhof

ENESTÅENDE POSTPRODUCERET GRAFISK DESIGN

Storhedskode Apple TV +
[Religion of Sports / UNINRUPTED]
Grafiske designere
Emily Eckstein, Lauren Fisher, Orlando Salva, Vinnie Thomas

ENESTÅENDE STUDIO- ELLER PRODUKTIONSDESIGN / KUNSTRETNING

NASCAR Race Hub FS1

Senior kreativ direktør Gary Hartley Production Designers
Anthony Ayres, T.J. Donaldson, Brian Dwyer, Zac Fields, Hanna Frangiyyeh, Mark Haubner, Helen Kim, John Martin, Colin Moore, Lauren Peterson, Adam Plavocos, James Reed, Alex Seflinger, Eric Sherwood, Danny Tello, Chris Watson Art Director
Craig Chupinsky Kreativ direktør Michael Dolan

GEORGE WENSELS TEKNISKE PRESTATION

MLB Network Showcase MLB Network
Statcast 3D

Innovatorer
Kyle Burke, Simon Chattington, Jeffrey Coyle, Mark Elinson, Rob Engel, Jim Leonard, Chris Marinak, Alex Shapiro-Weber, Elliot Weiss, Ryan Zander

UDESTÅENDE SPORTS FREMMELSESMEDDELELSE

Den sidste dans ESPN
Forudsigelser [ESPN CreativeWorks / Oversættelse]

Executive producenter
Carrie Brzezinski-Hsu, Sean Hanrahan, Anthony Nelson, Steve Stoute
Seniorkoordinerende producenter
Kate Aspell, Geno Imbriale, Kyle Wright
Producent Nicholas Aquilino Instruktør
Shaun Collings
Associerede producenter Sparkle Jones, Carlos Reyes Audio Engineer
Det vil sige Dumser
Redaktører
Rod Basham, James Boger, Louie Cohen, Chris Weingart
Forfattere
Lucas Kelly, Andy Truong Grafiske Designere Dupree Bostic, Darren Dai Kreative instruktører
Alex Kaplan, Barry Katz, Jay Marrotte, Jamie Overkamp

ENESTÅENDE STUDIO VIS PÅ SPANSK

SportsCenter Sports ESPN Sports

Executive producenter
Armando Benítez, Craig Lazarus, Rodolfo Martínez
Senior koordinerende producent
José Morales Koordinerende producent Manuel Cerdeira Producenter
Luis Pablo Abascal, Rigoberto Aranda, Arturo Bandala, Rubén Caballero, Xavier Cabello, Carlos Cuellar, Selene Feria, Luisa Fernanda Fernández, Eduardo Lezama, Miguel Ángel López, Ernesto López, Antonio Oviedo, Miguel Salas, Juan Carlos Velázquez, Juan Villicaa Zuniga
Koordinerende direktører René Tovar, Luis Zúñiga-direktører
Samantha Galván, Edgar Guzmán, César Jiménez, Raúl Medina, Bruno Rodríguez, Teuhctli Ruíz
Associerede producenter
Antonio Aguilar, Tlatoani Carrera, Gustavo Coletti, Karina Correa, Germán Cuevas, Sergio Dipp, César Domínguez, Adrián Flores, Daniela Marulanda, Leopoldo Olivares, Alexis Pacheco, Ricardo Puig, Sergio Sánchez, Jorge Eduardo Sánchez, Albert Solans-Rub Tames, Fernando Tirado, Pablo Valdés, José Carlos Walls
Operations Producer
Leticia Pulido

ENESTÅENDE FUNKTIONSHISTORIE PÅ SPANSK

Grønlands ESPN Sports
Colombia

Executive producenter
Rodolfo Martinez, Edgardo Mattei
Producent
Guli Corradetti Direktør Martin Fradkin
Associeret producent Guillermo Gonzalez Editor
Pablo Caceres

ENESTÅENDE PERSONLIGHED PÅ LUFT I SPANSK

Pilar Pérez ESPN Sports