Creative Arts Emmy Awards Fuld vinderliste: 'Game Of Thrones', 'Chernobyl', 'Mrs. Maisel blandt de højt ærede

Creative Arts Emmy Awards Full Winners List



Danny Moloshok / Shutterstock

De 71. Emmy Awards startede lørdag og søndag med Creative Arts Emmy Awards ceremonien på Microsoft Theatre i Los Angeles centrum. Som en kaskade af Emmys blev de uddelt i tekniske og fungerende kategorier, og der var masser af forventede sejre og nogle overraskelser.





hvornår finder unge sheldon sted

Den største vinder af de to nætter tilsammen var HBO'er Game of Thrones , som fik 10 Emmy søndag, mens HBO's Tjernobyl tjente syv. Amazonas Den fantastiske fru Maisel vandt seks inklusive skuespil for Jane Lynch og Luke Kirby, mens Handmaid's Tale overraskede overraskende ind og tog gæsteskuespil for Bradley Whitford og Cherry Jones.

Lørdag inkluderede store vindere RuPaul's Drag Race der vandt for fremragende hårstyling, fremragende kostumer og RuPaul Charles for fremragende vært. Det var den fjerde sejr i træk for Charles, der knyttede Emmys-rekorden med Overlevende' s Jeff Probst for flest sejre i værtkategorien. Nat Geo's Oscar-vindende Gratis solo gik væk med svimlende syv emmier om aften 1 inklusive fremragende regi til et dokumentar- / faglitteraturprogram, enestående film samt lydblanding og redigering.

Creative Emmys-udsendelsen sendes lørdag den 21. september på FXX kl. 20 ET. Primetime Emmys sendes live på Fox næste aften kl. 20 ET / 17 PM PT.



Her er den komplette liste over vindere fra begge Creative Arts Emmy-nætter:

SØNDAG VINDERE

Enestående gæsteskuespillerinde i en dramaserie
Handmaid's Tale, Holly
Hulu, MGM, Daniel Wilson Productions, The Littlefield Company, White Oak Pictures
Cherry Jones som Holly



Fremragende protesemakeup til en serie, begrænset serie, film eller special
Star Trek: Discovery, Hvis hukommelsen tjener
CBS (CBS All Access), CBS Television Studios / Secret Hideout / Roddenberry Entertainment
Glenn Hetrick, afdelingsleder for specielle makeupeffekter
James Mackinnon, afdelingsleder for specielle makeupeffekter
Hugo Villasenor, Special Makeup Effects Artist
Rocky Faulkner, Special Makeup Effects Artist
Chris Bridges, Special Makeup Artist
Nicola Bendrey, Special Makeup Effects Artist
Mike O'Brien, protesedesigner
Neville Page, protesedesigner

Fremragende lydblanding til en komedie eller dramaserie (en halv time) og animation
Barry , ronny / lilje
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Alec Berg og Hanarply
Elmo Ponsdomenech, CAS, Mixer til genoptagelse
Jason Frenchie Gaya, Mixer til genoptagelse
Aaron Hasson, ADR-mixer
Benjamin Patrick, CAS, produktionsblander

Fremragende lydblanding til en begrænset serie eller film
Tjernobyl 1:23:45
HBO, HBO Miniseries og SKY i samarbejde med Word Games, The Mighty Mint og Sister Pictures
Stuart Hilliker, Re-Recording Mixer
Vincent Piponnier, produktionsblander

Fremragende produktionsdesign til et fortællende moderne program (en time eller mere)
Handmaid's Tale, Holly
Hulu, MGM, Daniel Wilson Productions, The Littlefield Company, White Oak Pictures
Elisabeth Williams, produktionsdesigner
Martha Sparrow, Art Director
Robert Hepburn, dekoratør

Enestående gæsteskuespiller i en komedieserie
Den fantastiske fru Maisel, Helt alene
Amazon Prime, Amazon Studios
Luke Kirby som Lenny Bruce

Enestående koreografi til scripted programmering (Juried)
Crazy Ex-Girlfriend - Rutiner: Vær ikke advokat, antidepressiva er ikke en big deal
CW
Kathryn Burns, koreograf

Fremragende produktionsdesign i en fortællingsperiode eller et fantasiprogram (en time eller mere)
Tjernobyl
HBO, HBO Miniseries og SKY i samarbejde med Word Games, The Mighty Mint og Sister Pictures
Luke Hull, produktionsdesigner
Karen Wakefield, Art Director
Claire Levinson-Gendler, dekoratør

Fremragende produktionsdesign til et fortællingsprogram (en halv time)
Russisk dukke , Intet i denne verden er let
Netflix, Universal Television i samarbejde med Jax Media, Paper Kite Productions, 3 Arts Entertainment, Shoot to Midnight, Avenue A
Michael Bricker, produktionsdesigner
John Cox, Art Director
Jessica Petruccelli, dekoratør

Fremragende lydredigering til en komedie eller dramaserie (en time)
Game of Thrones, Den lange nat
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende fjernsyn
Tim Kimmel, MPSE, Sound Supervisor
Tim Hands, Vejledende ADR-redaktør
Paula Fairfield, lyddesigner
Bradley C. Katona, MPSE, Editor for lydeffekter
Paul Bercovitch, tilsyn med dialogredaktør
John Matter, dialogredaktør
David Klotz, musikredaktør
Brett Voss, Foley Editor
Jeffrey Wilhoit, Foley Artist
Dylan Tuomy-Wilhoit, Foley-kunstner

Fremragende lydredigering til en komedie- eller dramaserie (en halv time) og animation
Barry, ronny / lilje
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Alec Berg og Hanarply
Matthew E. Taylor, Co-Supervising Sound Editor
Sean Heissinger, Co-Supervising Sound Editor
Rickley W. Dumm, MPSE, Editor for lydeffekter
Mark Allen, lydeffektredaktør
John Creed, dialogredaktør
Harrison Meyle, dialogredaktør
Michael Brake, MPSE, musikredaktør
Clayton Weber, Foley Editor
Alyson Dee Moore, Foley-kunstner
Chris Moriana, Foley-kunstner

Enestående specielle visuelle effekter i en understøttende rolle
Tjernobyl, 1:23:45
HBO, HBO Miniseries og SKY i samarbejde med Word Games, The Mighty Mint og Sister Pictures
Max Dennison, samlet VFX-tilsynsførende: DNEG
Lindsay McFarlane, samlet VFX-producent
Claudius Christian Rauch, SFX Supervisor
Clare Cheetham, VFX Producent: DNEG
Laura Bethencourt Montes, VFX Line Producer: DNEG
Steven Godfrey, CG Supervisor: DNEG
Luke Letkey, 2D-tilsynsførende: DNEG
Christian Waite, FX Supervisor: DNEG
William Foulser, miljøtilsynsførende: DNEG

Enestående specielle visuelle effekter
Game of Thrones , The Bells
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende fjernsyn
Joe Bauer, Lead Visual Effects Supervisor
Steve Kullback, producent af visuelle effekter
Adam Chazen, Associate Producer for Visual Effects
Sam Conway, Special Effects Supervisor
Mohsen Mousavi, vejleder for visuelle effekter
Martin Hill, vejleder for visuelle effekter
Ted Rae, vejleder for visuelle effekter
Patrick Tiberius Gehlen, Previs Lead
Thomas Schelesny, visuel effekt og animationsvejleder

Fremragende børneprogram
When You Wish Upon A Pickle: A Sesame Street Special
HBO, Sesame Street Workshop
Brown Johnson, Executive Producer
Benjamin Lehmann, Executive Producer
Ken Scarborough, Executive Producer
Mindy Fila, producent
Karyn Leibovich, producent
Stephanie Longardo, producent

Enestående billedredigering af flere kameraer til en komedieserie
En dag ad gangen, Begravelsen
Netflix, Sony Pictures Television
Pat Barnett, ACE, redaktør

Fremragende enkeltkamera billedredigering til en begrænset serie eller film
Tjernobyl, Vær rolig
HBO, HBO Miniseries og SKY i samarbejde med Word Games, The Mighty Mint og Sister Pictures
Simon Smith, redaktør

Enestående Fantasy / Sci-Fi kostumer
Game of Thrones , The Bells
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende fjernsyn
Michele Clapton, kostumedesigner
Emma O'Loughlin, assisterende kostumedesigner
Kate O'Farrell, kostumeovervågning

Fremragende moderne kostumer
Russisk dukke , Superiority Complex
Netflix, Universal Television i samarbejde med Jax Media, Paper Kite Productions, 3 Arts Entertainment, Shoot to Midnight, Avenue A
Jennifer Rogien, kostumedesigner
Charlotte Svenson, assisterende kostumedesigner
Melissa Stanton, kosttilsynsførende

Fremragende periode kostumer
Den fantastiske fru Maisel , Vi går til Catskills!
Amazon Prime, Amazon Studios
Donna Zakowska, kostumedesigner
Marina Reti, assisterende kostumedesigner
Tim McKelvey, kostumeovervågning

Enestående makeup til en begrænset serie eller film (ikke-proteser)
Fosse / Verdon
FX Networks, Fox 21 Television Studios og FX Productions
Debbie Zoller, afdelingsleder Makeup Artist
Blair Aycock, hovedafdelingschef for makeupartist
Dave Presto, Key Makeup Artist
Sherri Laurence, Makeup Artist
Nicky Pattison Illum, Makeup Artist
Jackie Risotto, personlig makeupartist

Fremragende makeup til en serie med enkelt kameraer (ikke-proteser)
Game of Thrones , Den lange nat
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende fjernsyn
Jane Walker, afdelingschef Makeup Artist
Kay Bilk, Makeup Artist
Marianna Kyriacou, Makeup Artist
Nicola Matthews, Makeup Artist
Pamela Smyth, Makeup Artist

Enestående gæsteskuespiller i en dramaserie
Handmaid's Tale , Postpartum
Hulu, MGM, Daniel Wilson Productions, The Littlefield Company, White Oak Pictures
Bradley Whitford som kommandør Joseph Lawrence

Enestående film til en serie med flere kameraer
The Ranch , Hensynsløs
Netflix, Ranch Hand Productions
Donald A. Morgan, ASC, fotografidirektør

Enestående film til en serie med enkelt kameraer (en time)
Den fantastiske fru Maisel Simone
Amazon Prime, Amazon Studios
M. David Mullen, ASC, fotografidirektør

Fremragende stuntkoordinering til en dramaserie, en begrænset serie eller en film
Game of Thrones
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende fjernsyn
Rowley Irlam, stuntkoordinator

Enestående stuntkoordinering til en komedieserie eller et varieret program
GLÆD
Netflix, En Netflix Original Series i samarbejde med Tilted Productions
Shauna Duggins, stuntkoordinator

Fremragende hårstyling til en serie med enkelt kameraer
Den fantastiske fru Maisel , Vi går til Catskills!
Amazon Prime, Amazon Studios
Jerry DeCarlo, afdelingsleder frisør
Jon Jordan, vigtig frisør
Peg Schierholz, personlig frisør
Christine Cantrell, frisør
Sabana Majeed, frisør

Fremragende hårstyling til en begrænset serie eller film
Fosse / Verdon
FX Networks, Fox 21 Television Studios og FX Productions
Christopher Fulton, afdelingsleder frisør
Christen Edwards, nøglefrisør
Nicole Bridgeford, personlig frisør
Christine Cantrell, frisør
Charlene Belmond, yderligere frisør

Enestående gæsteskuespillerinde i en komedieserie
Den fantastiske fru Maisel, Stem på Kennedy, stem på Kennedy
Amazon Prime, Amazon Studios
Jane Lynch som Sophie Lennon

Fremragende hovedtitel design
Game of Thrones
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende fjernsyn
Angus Wall, kreativ direktør
Kirk Shintani, Art Director
Shahana Khan, hovedkomponist
Ian Ruhfass, 3D Lead
Rustam Hasanov, ledende konceptdesigner

Fremragende original hovedtitel Tema musik
Arv
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Project Zeus og Gary Sanchez Productions
Nicholas Britell, tema af

Fremragende skuespiller i en kort form for komedie eller dramaserie
Unionens tilstand, Delfiner
SundanceTV, See-Saw-film
Chris O'Dowd som Tom

Fremragende kreativ præstation i interaktive medier inden for et scripted program
Bandersnatch (sort spejl)
Netflix, House of Tomorrow
Netflix
Morgendagens hus

Fremragende originalt interaktivt program
NASA InSights Mars Landing
NASA TV, NASA Jet Propulsion Laboratory
NASA Jet Propulsion Laboratory

Fremragende kommerciel
Dream Crazy - Nike
Wieden + Kennedy, reklamebureau
Park Pictures, produktionsvirksomhed

Fremragende musiksammensætning til en serie (original dramatisk score)
Game of Thrones , Den lange nat
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende fjernsyn
Ramin Djawadi, musik af

Enestående musiksammensætning til en begrænset serie, film eller special (original dramatisk score)
Tjernobyl, Vær rolig
HBO, HBO Miniseries og SKY i samarbejde med Word Games, The Mighty Mint og Sister Pictures
Hildur Guðdóttir, musik af

Enestående musikovervågning
Den fantastiske fru Maisel , Vi går til Catskills!
Amazon Prime, Amazon Studios
Robin Urdang, musikvejleder
Amy Sherman-Palladino, musikvejleder
Daniel Palladino, musikvejleder

Enestående rollebesætning til en begrænset serie, film eller special
Når de ser os
Netflix, deltagende medier, Tribeca Productions, Harpo Films, Array Filmworks
Aisha Coley, CSA, Casting af
Billy Hopkins, Location Casting
Ashley Ingram, Placering Casting

Enestående rollebesætning til en komedieserie
Fleabag
Amazon Prime, All3Media International Limited og Amazon Studios
Olivia Scott-Webb, rollebesætning af

Enestående rollebesætning til en dramaserie
Game of Thrones
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende tv
Nina Gold, rollebesætning af
Robert Sterne, rollebesætning af
Carla Stronge, Location Casting

Fremragende lydblanding til en komedie eller dramaserie (en time)
Game of Thrones , Den lange nat
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende tv
Onnalee Blank, Recording Mixer
Mathew Waters, CAS, Mixer til genoptagelse
Simon Kerr, produktionsblander
Danny Crowley, produktionsblander
Ronan Hill, produktionsblander

Fremragende lydredigering til en begrænset serie, film eller special
Tjernobyl, 1:23:45
HBO, HBO Miniseries og SKY i samarbejde med Word Games, The Mighty Mint og Sister Pictures
Stefan Henrix, Supervising Sound Editor
Joe Beal, lyddesigner
Michael Maroussas, dialogredaktør
Harry Barnes, ADR-tilsynsførende
Andy Wade, musikredaktør
Anna Wright, Foley-kunstner

Fremragende skuespillerinde i en kort form for komedie eller dramaserie
Unionens tilstand, Delfiner
SundanceTV, See-Saw-film
Rosamund Pike som Louise

Fremragende film til en begrænset serie eller film
Tjernobyl , Vær venlig rolig
HBO, HBO Miniseries og SKY i samarbejde med Word Games, The Mighty Mint og Sister Pictures
Jakob Ihr, FSF, fotografedirektør

Fremragende film til en serie med enkelt kameraer (en halv time)
Russisk dukke, Ariadne
Netflix, Universal Television i samarbejde med Jax Media, Paper Kite Productions, 3 Arts Entertainment, Shoot to Midnight, Avenue A
Chris Teague, fotografedirektør

Enestående billedredigering af et enkelt kamera til en komedieserie
Fleabag, Afsnit 1
Amazon Prime, All3Media International Limited og Amazon Studios
Gary Dollner, ACE, redaktør

Enestående billedredigering med et enkelt kamera til en dramaserie
Game of Thrones, Den lange nat
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Bighead, Littlehead; 360 fjernsyn / opsigtsvækkende fjernsyn
Tim Porter, ACE, redaktør

Enestående kortformet komedie eller dramaserie
Unionens tilstand
SundanceTV, See-Saw-film

LØRDAG VINDERE

Enestående Variety Special (Live)
Lev foran et studie publikum: Norman Lear's All In The Family And the Jeffersons
ABC, Smoking Baby Productions, ACT III Productions, Gary Sanchez Productions, D'Arconville og Sony Pictures Television

Enestående sort-special (indspillet)
Carpool Karaoke: Da Corden mødte McCartney live fra Liverpool
CBS, CBS Television Studios / Fulwell 73

Enestående produktionsdesign til sort speciel
LEJE
Fox, 20th Century Fox Television
Jason Sherwood, produktionsdesigner
Adam Rowe, Art Director
John Sparano, dekoratør

Fremragende produktionsdesign til serie, virkelighed eller konkurrence
Saturday Night Live , Vært: John Mulaney, vært: Emma Stone
NBC, SNL Studios i samarbejde med Universal Television og Broadway Video
Eugene Lee, produktionsdesigner
Akira Yoshimura, produktionsdesigner
Keith Ian Raywood, produktionsdesigner

Fremragende program for struktureret virkelighed
Queer Eye

Enestående kortformet sort-serie
Carpool Karaoke: Serien
Apple Music, CBS Television Studios / Fulwell 73
Ben Winston, Executive Producer
James Corden, Executive Producer
Eric Pankowski, Executive Producer
David Young, tilsynsførende producent
Sheila Rogers, Supervising Producer
Diana Miller, producent

Enestående kortformeret animeret program
Kærlighed, død og robotter , Vidnet
Netflix, Blur Studio

Fremragende billedredigering til et ikke-fiktionsprogram
Gratis solo
National Geographic, National Geographic Documentary Films, Little Monster Films, Omrejsende medier, Parkes + MacDonald / Image Nation
Bob Eisenhardt, ACE, redaktør

Fremragende fortæller
Vores planet , En planet
Netflix, Silverback-film
Sir David Attenborough, Oplæser

Enestående musiksammensætning til en dokumentarserie eller special (original dramatisk understregning)
Gratis solo
National Geographic, National Geographic Documentary Films, Little Monster Films, Omrejsende medier, Parkes + MacDonald / Image Nation
Marco Beltrami, musik af
Brandon Roberts, musik af

Enestående musikretning
Fosse / Verdon, Livet er en kabaret
FX Networks, Fox 21 Television Studios og FX Productions
Alex Lacamoire, Music Direction af

Fremragende original musik og sangtekster
Skør ex-kæreste, Jeg er nødt til at komme ud / sangtitel: Antidepressiva er så ikke en big deal
CW, CBS Television Studios i samarbejde med Warner Bros. Television
Adam Schlesinger, musik og sangtekster af
Rachel Bloom, musik og sangtekster af
Jack Dolgen, sangtekster af

Fremragende kreativ præstation i interaktive medier inden for et program uden program
Gratis solo 360
National Geographic, National Geographic Documentary Films
Elizabeth Chai Vasarhelyi, Instrueret af / Produceret af
Jimmy Chin, instrueret af / produceret af
Evan Hayes, produceret af National Geographic
Framestore

Enestående interaktivt program
NASA og SpaceX: Den interaktive demo-1-lancering
YouTube, NASA og SpaceX
NASA

Enestående teknisk retning, kameraarbejde, videokontrol til en begrænset serie, film eller special
The Late Late Show Carpool Karaoke Primetime Special 2019
CBS, CBS Television Studios / Fulwell 73
Oleg Sekulovski, teknisk direktør
Taylor Campanian, videokontrol
Joel Binger, kamera
Jim Velarde, kamera
Edward Nelson, kamera
Mark McIntire, kamera
Adam Margolis, kamera
Jorge Farris, kamera
Mike Jarocki, kamera
Peter Hutchison, kamera
Charlie Wupperman, kamera
Joshua Gitersonke, kamera
Ian McGlocklin, kamera
Doug Longwill, kamera
Josh Greenrock, kamera
Trace Dantzig, kamera William O'Donnell, kamera
Max Kerby, kamera
Scott Acosta, kamera

Enestående teknisk retning, kameraarbejde, videokontrol til en serie
Sidste uge i aften med John Oliver, Syge
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Sixteen String Jack Productions og Avalon Television
Dave Saretsky, teknisk direktør
August Yuson, Senior Video Control
John Harrison, kamera
Dante Pagano, værelse
Jake Hoover, kamera
Phil Salanto, kamera

Enestående kortformularfaglitteratur- eller reality-serie
Opretter Saturday Night Live
NBC (nbc.com), SNL Studios i samarbejde med Universal Television og Broadway Video
Lorne Michaels, Executive Producer
Oz Rodriguez, co-executive producent
Chris Voss, co-executive producent
Matt Yonks, co-executive producent
Michael Scogin, Supervising Producer
Erin Doyle, producent

Enestående skrivning til en række special
Hannah Gadsby: Nanette
Netflix, en Netflix originalproduktion
Hannah Gadsby, skrevet af

Fremragende skrivning til et nonfiction-program
Anthony Bourdain Dele Ukendt , Kenya
CNN, CNN Original Series, Zero Point Zero Production, Inc.
Anthony Bourdain, skrevet af

Enestående koreografi til forskellige programmeringsprogrammer
World of Dance, Rutiner: Piece for Piece, Don't Wanna Think, Fix You
NBC, Universal Television Alternative Studio i samarbejde med Nuyorican Productions og World of Dance

Fremragende individuel præstation i animation
Alder af sejl

Enestående innovation inden for interaktiv programmering (dømt)
Kunstig

Fremragende bevægelsesdesign (dømt)
Patriot Act med Hasan Minhaj

Enestående ekstraordinær fortjeneste i dokumentarfilmfremstilling (TIE)
RBG
CNN, CNN Films, Storyville Films
Julie Cohen, produceret af
Betsy West, produceret af
Amy Entelis, producent
Courtney Sexton, Executive Producer

Sætningen
HBO, HBO dokumentarfilm i forbindelse med Park Pictures
Sam Bisbee, produceret af
Jackie Kelman Bisbee, Produceret af
Rudy Valdez, producent Wendy Nau, producent

Enestående informationsserie eller speciel
Anthony Bourdain Dele Ukendt
CNN, CNN Original Series, Zero Point Zero Production, Inc.
Anthony Bourdain, Executive Producer
Christopher Collins, Executive Producer
Lydia Tenaglia, producent
Sandra Zweig, Executive Producer
Jared Andrukanis, co-executive producent
Michael Steed, producent
Jonathan Cianfrani, producent

Enestående dokumentarfilm eller faglitteratur
Forlader Neverland
HBO, HBO dokumentarfilm i samarbejde med Channel 4 og Amos Pictures
Dan Reed, Produceret af
Nancy Abraham, Executive Producer
Lisa Heller, producent

Enestående dokumentar- eller faglitteraturserie
Vores planet
Netflix, Silverback-film
Sophie Lanfear, produceret af
Alastair Fothergill, serieproducent
Keith Scholey, serieproducent

Enestående makeup til en serie med flere kameraer eller speciel (ikke-protese)
Saturday Night Live , Vært: Adam Sandler
NBC, SNL Studios i samarbejde med Universal Television og Broadway Video
Louie Zakarian, Institutleder Makeup Artist
Amy Tagliamonti, Key Makeup Artist
Jason Milani, Key Makeup Artist
Rachel Pagani, yderligere makeup-kunstner
Sarah Egan, Makeup Artist
Young Beck, Makeup Artist

Fremragende hårstyling til en serie med flere kameraer eller special
RuPaul's Drag Race , Trump: The Rusical
VH1, World of Wonder Productions
Hector Pocasangre, frisør

Fremragende kostumer til variation, ikke-fiktion eller virkelighedsprogrammering
RuPaul's Drag Race, Trump: Den Rusiske
VH1, World of Wonder Productions
Zaldy Goco, kostumedesigner (RuPaul)
Art Conn, kostume designer (Michelle Visage)

cowboy bebop jeg elsker den slags kvinde

Fremragende instruktion til et virkelighedsprogram
Queer Eye, Black Girl Magic
Netflix, Scout Productions, Inc. og ITV Entertainment, LLC
Hisham Abed, instrueret af

Fremragende rollebesætning for et virkelighedsprogram
Queer Eye
Netflix, Scout Productions, Inc. og ITV Entertainment, LLC
Gretchen Palek, SVP, Casting & Talent
Danielle Gervais, VP, Casting & Talent
Quinn Fegan, Casting Producer
Ally Capriotti Grant, Støbning af placering
Pamela Vallarelli, Location Casting

Fremragende instruktion til et dokumentar- / faglitteraturprogram
Gratis solo
National Geographic, National Geographic Documentary Films, Little Monster Films, Omrejsende medier, Parkes + MacDonald / Image Nation
Elizabeth Chai Vasarhelyi, instrueret af
Jimmy Chin, instrueret af

Enestående instruktion for en sort special
Springsteen On Broadway
Netflix, Thrill Hill Productions, Inc.
Thom Zimny, instrueret af

Enestående animeret program
The Simpsons , Mad om legetøjet
Fox, Gracie Films i samarbejde med 20th Century Fox Television

Fremragende karakter Voice-Over Performance
Familie fyr, Med arving
Fox, 20th Century Fox Television
Seth MacFarlane som Peter Griffin, Stewie Griffin, Brian Griffin, Glenn Quagmire, Tom Tucker, Seamus

Fremragende billedredigering til variationsprogrammering
Sidste uge i aften med John Oliver , The Wax & The Furious (segment)
HBO, HBO Entertainment i samarbejde med Sixteen String Jack Productions og Avalon Television
Ryan Barger, redaktør

Enestående billedredigering til et program med ustruktureret virkelighed
United Shades Of America With W. Kamau Bell, Hmong amerikanere og den hemmelige krig
CNN, CNN Original Series, Main Event Media, All3Media America
Alessandro Soares, redaktør

Fremragende billedredigering til et struktureret virkeligheds- eller konkurrenceprogram
Queer Eye , Serie Body of Work
Netflix, Scout Productions, Inc. og ITV Entertainment, LLC
Joseph Deshano, redaktør
Matthew Miller, redaktør
Ryan Taylor, redaktør
Carlos Gamarra, redaktør
Iain Tibbles, redaktør
Tony Zajkowski, redaktør

Fremragende lydblanding til en række forskellige eller specielle
Aretha! En Grammy fest for dronningen af ​​sjælen
CBS, AEG Ehrlich Ventures, LLC
Paul Wittman, produktionsblander
Josh Morton, Mixer til genoptagelse
Paul Sandweiss, musikmixer
Kristian Pedregon, musikmixer
Christian Schrader, supplerende lyd
Michael Parker, skærmblander
Patrick Baltzell, House PA Mixer

Fremragende lydblanding til et ikke-fiktionsprogram
Gratis solo
National Geographic, National Geographic Documentary Films, Little Monster Films, Omrejsende medier, Parkes + MacDonald / Image Nation
Tom Fleischman, CAS, Mixer til genoptagelse
Ric Schnupp, Mixer til genoptagelse
Tyson Lozensky, Scoremixer
Jim Hurst, produktionsblander

Fremragende lydredigering til et ikke-fiktionsprogram (enkelt eller multikamera)
Gratis solo
National Geographic, National Geographic Documentary Films, Little Monster Films, Omrejsende medier, Parkes + MacDonald / Image Nation
Deborah Wallach, Sound Supervisor
Filipe Messeder, lydeffekteditor
Jim Schultz, musikredaktør
Roland Vajs, Foley Editor
Nuno Bento, Foley-kunstner

Enestående lysdesign / belysningsretning til en række special
LEJE
Fox, 20th Century Fox Television
Al Gurdon, lysdesigner
Madigan Stehly, lysdirektør
Ben Green, lysdirektør
Ryan Tanker, lysdirektør
Patrick Brazil, lysdirektør

Enestående lysdesign / lysretning til en række forskellige serier
Saturday Night Live , Vært: John Mulaney
NBC, SNL Studios i samarbejde med Universal Television og Broadway Video
Richard McGuinness, lysdirektør
Geoffrey Amoral, lysdirektør
William McGuinness, lysdirektør
Trevor Brown, lysdirektør
Tim Stasse, lysdirektør

Fremragende vært for et realitets- eller konkurrenceprogram
RuPaul, RuPaul's Drag Race (VH1)

Fremragende program for ustruktureret virkelighed
United Shades Of America With W. Kamau Bell
CNN, NN Original Series, Main Event Media, All3Media America
W. Kamau Bell, Executive Producer
Jimmy Fox, Executive Producer
Layla Smith, Executive Producer
Tim Pastore, Executive Producer
Justin Yungfleisch, Executive Producer
Amy Entelis, producent
Lizzie Fox, Executive Producer
Lauren Thompson, co-executive producent
David E.J. Berger, Supervising Producer
Dwayne Kennedy, tilsynsproducent
Geraldine L. Porras, tilsynsproducent

Enestående film til et ikke-fiktionsprogram
Gratis solo
National Geographic, National Geographic Documentary Films, Little Monster Films, Omrejsende medier, Parkes + MacDonald / Image Nation
Jimmy Chin, fotografedirektør
Clair Popkin, fotografedirektør
Mikey Schaefer, film af

Enestående film til et virkelighedsprogram
Livet under nul, Serie Body of Work
National Geographic & bull; BBC Studios
Mike Cheeseman, fotografedirektør
Danny Day, direktør for fotografi
David Lovejoy, fotografedirektør
Ben Mullin, fotografedirektør
John Griber, Director of Photography
Benji Lanpher, fotografidirektør
Terry Pratt, fotografedirektør